W związku z programem ministerialnym "Poznaj Polskę" uczniowie z naszej szkoły udali się na 3 dniową wycieczkę do Krakowa, ale nie tylko. Wyruszyliśmy zwiedzać naszą piękną ojczyznę i jej bogate zabytki 8 czerwca br. Uczniowie mogli na chwilę odpocząć od zajęć szkolnych i przeżyć dużo, dużo niezapomnianych chwil. Program wycieczki ułożył, jak zwykle, p. R. Laskowski, a kierował autobusem bardzo sympatyczny, p. Bartek.

Na wycieczkę pojechało 45 uczniów klas IV-VIII wraz z opiekunami: p. M. Wiśniewską, p. A. Maciążek, p. R. Wilczkiem oraz p. J. Borowiakiem.

Co zwiedziliśmy przez te trzy dni?

    

Dnia 28.04. 2022 r. uczniowie klas I – III wyruszyli na wycieczkę do Torunia. Po przyjeździe do Torunia dzieci udały się na spacer na Bulwary nadwiślańskie, ciągnące się wzdłuż Wisły na całej długości murów miejskich. Po spacerze uczestnicy wycieczki udali się do Żywego Muzeum Piernika. Na pierwszym piętrze muzeum dzieci mogły się przenieść do średniowiecza w którym pod okiem Mistrza Piekarnictwa i uczonej Wiedźmy Korzennej poznały wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowały ciasto, aby później, przy użyciu drewnianych form, wypiekły z niego toruńskie pierniki. Na Drugim piętrze muzeum dzieci zapoznały się z manufakturą z początku XX wieku. Zobaczyły tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form i obejrzeć dekorowanie pierników przez artystkę malarkę.

    

W środę 27 kwietnia o godz. 6.30 wyruszyliśmy w kierunku Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, systemu fortyfikacji, który został stworzony przez Niemców w latach 30. XX wieku, dla ochrony wschodniej granicy. Obiekty te wybudowano pomiędzy Wartą a Odrą w celu odparcia ataku ze strony polskich sił zbrojnych. Elementem wzbudzającym do dziś podziw jest system podziemnych korytarzy o łącznej długości 32 km!

Zaczęliśmy od oglądania kopuł pancernych, które służyły do celów obserwacyjnych lub jako stanowisko ogniowe dla karabinów maszynowych. Wędrowaliśmy prawie 2,5 godziny podziemnymi korytarzami, zwiedziliśmy dworzec kolejowy, na którym podziwialiśmy kolejkę wąskotorową, przejechaliśmy się podziemna drezyną. Temperatura w podziemiach wynosiła 9-10 stopni C.

Po wyjściu z podziemi, niespodzianką była przejażdżka pojazdem militarnym.

    

Uczniowie klas I-III, wraz z opiekunami dnia 5.04 2022r. wyjechali na wycieczkę jednodniową do Gniezna i Biskupina.  

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Tam uczniowie uczestniczyli w lekcji na temat ,,Jak żyli ludzie 1000 lat temu?”. Podczas lekcji prowadzący w ciekawy sposób opowiedział o tym, jak wyglądali nasi przodkowie, co jedli, w co się ubierali, jednym słowem- jak żyli. Uczniowie mogli zobaczyć, a nawet dotknąć liczne repliki przedmiotów codziennego użytku.

Po ciekawej i pouczającej lekcji nadszedł czas na kolejny punkt programu - wyjazd autokarem do osady Biskupin, która zbudowana została ok. VIII wieku p.n.e. Uczniowie odbyli z przewodnikiem wędrówkę po osadzie i zapoznali się z jej historią. Dowiedzieli się m.in., że osada została zbudowana na wyspie i miała powierzchnie 2 ha. Z  czasem przekształciła się w półwysep z powodu obniżenia poziomu wody w jeziorze. Uczestnicy wycieczki zobaczyli wnętrza chat oraz sprzęty, jakimi posługiwali się mieszkańcy osady. Poznali  zwyczaje i sposób życia mieszkańców. Zakończeniem wycieczki był obiad w zagrodzie agroturystycznej w Gąsawie.

Ta wycieczka była niezwykła!

 

    

Procedura ubiegania się o dofinansowanie:

  • Osoby zainteresowane organizacją wycieczek szkolnych (nauczyciele, wychowawcy) proponują miejsca wycieczek i składają wniosek do Dyrektora szkoły.
  • Dyrektor szkoły występuje z wnioskiem o udział w przedsięwzięciu pod nazwą „Poznaj Polskę” do organu prowadzącego szkołę.
  • Organ prowadzący weryfikuje wniosek dyrektora szkoły pod względem kompletności zawartych w nim danych oraz zgodności z warunkami udziału w przedsięwzięciu.
  • Decyzję w sprawie przyznania dofinansowania podejmuje Minister Edukacji i Nauki do wysokości środków finansowych przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia w danym roku.

Otrzymaliśmy dofinansowanie do 4 zaproponowanych wycieczek:

I. Wycieczka jednodniowa dla uczniów klas I – III SP

  1. Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie
  2. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

 

Całkowity koszt

2 820,00 zł

Wkład własny

   564,00 zł

Kwota wsparcia finansowego

2 256,00 zł